Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 lata 3 miesiąc ago #7067

  • Laslo
  • Laslo Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posty: 845
  • Otrzymane podziękowania: 32
  • Oklaski: 10
Profanacja? ;)
1. Kolumny przygotowuję dla siebie, nie na handel, więc mają grać. Stan tzw "ori" ma dla mnie drugorzędne znaczenie w tej sytuacji.
2. Mowa jest tutaj o zwrotnicy, nie o kondensatorach w zasilaczu, gdzie się utarło, że im większa pojemność tym lepiej. W zwrotnicy za duża pojemność to takie samo zło jak za mała ponieważ przesuwa częstotliwości odcięcia.
3. 40-letnie elektrolity w zwrotnicach należy wymienić z zasady - pojemność to nie jedyny parametr kondensatora. Kondensatory użyte przeze mnie posłużą spokojnie kolejne kilkadziesiąt lat (można tez poczytać inne fora, w tym zagraniczne - akurat w KEFach z lat siedemdziesiątych wszyscy zalecają wymianę tych elektrolitów ze względu na ryzyko uszkodzenia tweeter'a, a na to nie mogę sobie pozwolić :) ).
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 lata 3 miesiąc ago #7068

  • badi2
  • badi2 Avatar
  • Offline
  • Nowicjusz
  • Posty: 16
  • Oklaski: 1
1. Równie dobrze można powsadzać tam fałszywe głośniki, fałszywe zwrotnice, fałszywe obudowy i tłumaczyć że nowe grają lepiej.
2. Producent się pomylił wsadzając takie, a nie inne pojemności? Chyba przez 40 lat pojemność nie urosła. Zrozumiałbym gdyby pojemność mocno spadła.
3. Nie słyszałem o takim przypadku żeby powodem uszkodzenia głośnika był kondensator który trzyma pojemność.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 lata 3 miesiąc ago #7069

  • Laslo
  • Laslo Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posty: 845
  • Otrzymane podziękowania: 32
  • Oklaski: 10
ad 1) nawet nie będę się do tego odnosił
ad 2) odchyłki kondensatorów, które zastałem w kolumnie były ponad 20% w stosunku do wartości z dokumentacji i schematu, więc...?
Nie zamierzam więcej polemizować nad celowością tej wymiany.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 lata 3 miesiąc ago #7070

  • badi2
  • badi2 Avatar
  • Offline
  • Nowicjusz
  • Posty: 16
  • Oklaski: 1
ad 2) W dokumentacji kondensatorów też powinna być dopuszczalna tolerancja +/-%. W przyrodzie nic nie jest idealne.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 lata 3 miesiąc ago #7071

  • Laslo
  • Laslo Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posty: 845
  • Otrzymane podziękowania: 32
  • Oklaski: 10
No to ja zrobiłem tak, że teraz jest bliżej ideału niż było :P
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 lata 3 miesiąc ago #7072

  • badi2
  • badi2 Avatar
  • Offline
  • Nowicjusz
  • Posty: 16
  • Oklaski: 1
Ja mówię o dokumentacji kondensatorów (które producent świadomie tam włożył), nie o dokumentacji zwrotnic. Fałszywe kondensatory nie są ideałem..
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 lata 3 miesiąc ago #7073

  • Laslo
  • Laslo Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posty: 845
  • Otrzymane podziękowania: 32
  • Oklaski: 10
Jak widać nie wiele rozumiesz z tego zagadnienia skoro twierdzisz, że lepszy "oryginalny" +20 % niż jak to nazywasz "fałszywka" wiele razy lepszej jakości (w każdym aspekcie) z odchyleniem 5%..
Czy Twoim zdaniem producent mierzył każdy kondensator, stroił każdą kolumnę i parował lewą-prawą przy seryjnej produkcji ?
Fabrykę też można poprawiać.
Oczywiście, kolekcjoner muzealny powie, że to profanacja. Ja, zwykły zjadacz chleba, który zamierza słuchać tych kolumn na co dzień, wymieniam i cieszę się dźwiękiem ;)
Ostatnio zmieniany: 7 lata 3 miesiąc ago przez Laslo.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 lata 3 miesiąc ago #7074

  • badi2
  • badi2 Avatar
  • Offline
  • Nowicjusz
  • Posty: 16
  • Oklaski: 1
Kondensator nie samą pojemnością żyje. Ten "wiele razy lepszej jakości" nie zagra jak oryginalny. Jest sporo wątków na forach że stare elektrolity nieaudiofilskie wymienili na audiofilskie, i na nowych gra gorzej nawet po wygrzaniu. Elektrolit wysycha, i nie na innego wyjścia bo pojemność ma znacznie za małą. Przy polipropylenowym nie ma takiego problemu.
Producent pewnie wszystkie kondensatory brał z jednej partii, żeby była jak najmniejsza różnica.
Podam mój przykład. Kupiłem kolumny firmy Magnat. Okazało się że miały spalone wysokotonowe. Koszt używanych to więcej niż połowa wartości kolumn. Wymieniłem same membrany z cewką po 13zł/sztuka. Różnica jest duża. Według mnie nowe grają lepiej, bardziej szczegółowo. Czy teraz według ciebie mam cieszyć się dźwiękiem i wszystkim wokół ogłaszać że nowe jest lepsze? Ktoś to przeczyta, i sprofanuje swoje oryginalne głośniki. Ja odczuwam dyskomfort że nie mam tak jak stwórca stworzył.
Z dwoma ostatnimi zdaniami się zgadzam. Jednak współczuję przyszłemu właścicielowi tych kolumn że nie skosztuje oryginalnych.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 lata 3 miesiąc ago #7075

  • Laslo
  • Laslo Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posty: 845
  • Otrzymane podziękowania: 32
  • Oklaski: 10
"Kondensator nie samą pojemnością żyje. Ten "wiele razy lepszej jakości" nie zagra jak oryginalny. Jest sporo wątków na forach że stare elektrolity nieaudiofilskie wymienili na audiofilskie, i na nowych gra gorzej nawet po wygrzaniu."
- Czytam trochę różnych for i nie spotkałem się z takimi opiniami nigdy....

"Różnica jest duża. Według mnie nowe grają lepiej, bardziej szczegółowo. Czy teraz według ciebie mam cieszyć się dźwiękiem i wszystkim wokół ogłaszać że nowe jest lepsze? Ktoś to przeczyta, i sprofanuje swoje oryginalne głośniki. Ja odczuwam dyskomfort że nie mam tak jak stwórca stworzył."
- oczywiście, że jak jest lepiej to nic tylko się cieszyć!, dziwią mnie Twoje dylematy. To co ktoś inny zrobi na podstawie tych informacji to jego sprawa

"Jednak współczuję przyszłemu właścicielowi tych kolumn że nie skosztuje oryginalnych. "
- ja skosztowałem oryginalnych i cieszę się, że jej wywaliłem :) jak pisałem, nie robię tego na handel lecz dla siebie i zapewniam Cię, nie należy mi współczuć z tego powodu :)
Ostatnio zmieniany: 7 lata 3 miesiąc ago przez Laslo.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 lata 3 miesiąc ago #7076

  • badi2
  • badi2 Avatar
  • Offline
  • Nowicjusz
  • Posty: 16
  • Oklaski: 1
Nie chcę tutaj robić reklamy innego forum, ale najczęściej są opinie że nowe grają sucho.
Mogę opisać tylko jedną moją sytuację. Jak zaczynałem z audio, znajomy elektronik polecał mi tylko nowoczesne wzmacniacze, bo te 35 letnie to truchło z wyschniętymi kondensatorami. Kupiłem kilka nowoczesnych, ale kupiłem też Marantz 2252. Działał przez tydzień, potem jak już przestał działać za radą tego znajomego wymieniłem wszystkie na takie jakie były w pobliskim sklepie czyli jakieś noname. Brzmienie nic się nie zmieniło, ale jako że fałszywe więc schowałem do szafy i już tam leży 6 lat.

"oczywiście, że jak jest lepiej to nic tylko się cieszyć!, dziwią mnie Twoje dylematy. To co ktoś inny zrobi na podstawie tych informacji to jego sprawa"
To nie jest jego sprawa, ale sprawa nas wszystkich. Zniszczy oryginalne membrany, fałszywe źle założy i potem sprzeda niczego nieświadomemu klientowi. Choćby nawet dobrze założył, to jest tylko moja opinia że nowy gra lepiej, a nie prawda objawiona. Wolę oryginał dlatego że jak porównuję kilka modeli kolumn to chcę żeby było to w miarę możliwości oryginalne. Jeżeli we wszystkich kolumnach miałbym wymienione membrany, to takie porównanie byłoby mało warte.

"ja skosztowałem oryginalnych i cieszę się, że jej wywaliłem :) jak pisałem, nie robię tego na handel lecz dla siebie i zapewniam Cię, nie należy mi współczuć z tego powodu :)"
Tobie nie współczuję. Domyślam się że do końca swojego życia nie będziesz ich mieć, a choćby nawet one ciebie przeżyły, to twoje wnuki będą się za ciebie wstydzić. Wtedy twoje KEFy skończą jak mój Marantz.
Ostatnio zmieniany: 7 lata 3 miesiąc ago przez badi2.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ostatnio dodane Katalogi

Popularni użytkownicy

Najpopularniejsze Profile Odsłon
piootr 565
chrzan49 316
Laslo 105
Patrick 100
mareks 99
damian 79
Pumcat 70
elektrospiro 45
Marek-41 41
zbychu 40
Sonix 39
WoleMerce 38
chuck4 32
zaffff 27
marek_c4 27
yellow1 21
ogr30 21
piotr_3miasto 19
DARUTOM 19
Excalibue 15
  • Brak postów do publikacji.