Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: instalacja antenowa - jaki wariant wybrac?

instalacja antenowa - jaki wariant wybrac? 11 lata 6 miesiąc ago #3618

  • paul_nice
  • paul_nice Avatar
  • Offline
  • Nowicjusz
  • grać, nagrywać i miksować bieda musi pofolgować !
  • Posty: 8
  • Oklaski: 0
Witam,

Jestem na ukończeniu stanu surowego zamkniętego domu. Oczywiscie nie wyobrażam sobie noweko lokum bez dobrej anteny radiowej.
Pytanie grzmi:

Jaki system wybrac czy wchodzić w antenę typu śmigło/hokej pracującą w dwóch polaryzacjach i zozprowadzić sygnał po domu za pomocą magicznych zwrotnic/rozdzielaczy czy po prostu antena na dach i kabel bezposrednio do Tunera
Co z AM i SW ? Nie mogę wygooglać takich anten a wieszanie drutu chyba odpada. . Obecnie mam jakąś antenę na balkonie z dipola działa nawet nieźle z tunerem cambridge audio i z marantzem ale sami wiecie jak jest w dużym mieście .

help me


pawel
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:instalacja antenowa - jaki wariant wybrac? 11 lata 5 miesiąc ago #3627

  • chrzan49
  • chrzan49 Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posty: 654
  • Otrzymane podziękowania: 21
  • Oklaski: 10
Antena dobra to poważny problem.
Na UKF najlepszy dipol bez wzmacniaczy(wszystkie wprowadzają extra szumy i zniekształcenia).
Kabel koncentryk i to dobry a nie taniusi badziewny chinol.


W dużych miastach w eterze mnóstwo śmiecia .Zasilacze impulsowe,laptopy,routery i te pieprzone komórkowce praz CB radio.Wszystko to sieje co niemiara a antena zbiera.

Tuner powinien być odsunięty od nowego sprzętu.
Na srednie ,długie i krótkie wystarczy kawął drutu.Innej opcji nie ma.
Na średnich już praktycznie nic nie ma poza interferencjami a krótkie zależą od pory roku,dnia i aktywności Śłońca.Dlatego są tak rozbudowane od 13 do 80 m.
Pozdrawiam Tomasz
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:instalacja antenowa - jaki wariant wybrac? 11 lata 5 miesiąc ago #3630

  • paul_nice
  • paul_nice Avatar
  • Offline
  • Nowicjusz
  • grać, nagrywać i miksować bieda musi pofolgować !
  • Posty: 8
  • Oklaski: 0
... w takim razie kupie dipol typu smigło/hokej dla dwóch polaryzacji i zamiecione. Zastanawiam się jeszcze jak rozdzielić sygnał na dwa- 3 gniazda antenowe. zrobie testy z jakimis rozdzielaczami/zwrotnicami zależy mi aby w 3 miejscach w domu mieć prawdziwą antenę FM. Dom buduję na wsi do nadajników stacji lokalnych jest c.a od 15 do 35km w lini prostej.
Ostatnie testy z radiem tecsun PL 600 pokazały ze na zwykłym teleskopie odbieram 100% stacji FM z okolicy także z dipolem będzie też ok. Tecsuun odebrał też z zadwoalającą jakością radio oddalone o 140 km od miejsca testu oraz stację odległą o 80 km. Myslalem ze jakieś podwyższone warunki propagacyjne ale okazuje się ze od 4 miesięcy niezmiennie odbieram te stacje. Także dipol smigło powinien zalatwic sprawę. Co do kabla to oczywiscie jakis dobry kabel alby raz położyć instalację i zapomnieć o problemie


paul
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:instalacja antenowa - jaki wariant wybrac? 11 lata 5 miesiąc ago #3631

  • piootr
  • piootr Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posty: 1883
  • Otrzymane podziękowania: 17
  • Oklaski: 41
ja zamontowałem sobie oddzielna antenę kierunkową z symetryzatorem - bardzo prosta za 25 zł i bardzo dobrze odbiera, teraz trochę żałuje bo mogłem wystawić ja na dach i pociągnąć do przynajmniej kilku pokoi, dużo zależy do miejsca trzeba samemu obadać, u mnie jest tak dobry sygnał że na kawałku druta radio odbierało 80 % stacji z bardzo dobra jakością - antena oczywiście poprawiła temat,
zaobserwowałem też dziwne zjawisko u rodziców - mianowicie radio lepiej odbiera na kablu 300 ohm niż na 75 ohm mimo że dziś pełno zniekształceń wokoło.
vintage audio
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ostatnio dodane Katalogi

Popularni użytkownicy

Najpopularniejsze Profile Odsłon
piootr 565
chrzan49 316
Laslo 105
Patrick 100
mareks 99
damian 79
Pumcat 70
elektrospiro 45
Marek-41 41
zbychu 40
Sonix 39
WoleMerce 38
chuck4 32
zaffff 27
marek_c4 27
yellow1 21
ogr30 21
piotr_3miasto 19
DARUTOM 19
Excalibue 15
  • Brak postów do publikacji.