Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Przykry zapach staroci - jak sobie z tym radzicie?

Przykry zapach staroci - jak sobie z tym radzicie? 12 lata 2 tygodni ago #2971

  • Cruel
  • Cruel Avatar
  • Offline
  • Nowicjusz
  • Posty: 1
  • Oklaski: 0
Witam.
Nurtuje mnie jak sobie radzicie z zapachem stęchlizny który "siedzi" w niektórych starych sprzętach? Ja już mam kilka osobników dotkniętych tym problemem, zwłaszcza kolumny. Żona ciągle mi truje "d.." i grozi wyrzuceniem śmierdzieli :angry:
Co robić?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Przykry zapach staroci - jak sobie z tym radzicie? 12 lata 2 tygodni ago #2972

  • piootr
  • piootr Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posty: 1883
  • Otrzymane podziękowania: 17
  • Oklaski: 41
mam metodę,

wstawić sprzęt na tydzien do pracowni mojego kolegi w której to dziennie wypalane są 2 paczki cygaretów - efekt gwarantowany ;)
każdy zapaszek zostanie zabity przez won wypalonych papierosów

a tak na poważnie to ponizej kilaka domowych metod:

ABY USUNĄĆ Z SZAFY ZAPACH STĘCHLIZNY CZY WILGOCI, na spodeczkach układano, w kilku miejscach jej wnętrza goździki lub owoce świeżej pigwy albo stawiano kubek wrzącego mleka.

KUCHENNE ZAPACHY - nawet najbardziej przykre - pochłoną ugotowane w małej ilości wody następujące zioła i przyprawy: mięta, pieprz, goździki i majeranek. Po zawrzeniu pod przykryciem należy je następnie gotować odkryte na małym ogniu. Również skórka z cytryny czy pomarańczy spalona na blasze lub ruszcie piekarnika zabija zapach smażeniny. Inny sposób � to gotowanie octu w odkrytym rondelku, aż do całkowitego wyparowania.

ZAPACH ŚWIEŻEGO WAPNA I FARBY po remoncie zniknie, jeśli postawimy w pomieszczeniu wiaderko z wodą, do której wrzucono pokrajane w talarki 1-2 cebule.

ZAPACH NAFTALINY można usunąć z szafy, przecierając wnętrze gąbką, zwilżoną mieszaniną spirytusu denaturowanego i soku z cytryny, w równych ilościach.

PRZYKRY ZAPACH W KREDENSIE CZY LODÓWCE zniknie po wstawieniu tam rondelka ze świeżo upaloną, jeszcze ciepłą kawą. Również cukier (1 łyżka) upalony na karmel i w gorącym rondelku wstawiony do kredensu czy lodówki pochłonie nieprzyjemne wonie.

ZARDZEWIAŁE NOŻE - czyścić przekrajaną cebulą, maczaną w cukrze pudrze. Opłukać zimną wodą i wytrzeć do sucha.

SPÓD ŻELAZKA CZYŚCI SIĘ szmatką zwilżoną octem i maczaną w soli; można też żelazkiem przetartym octem "prasować" rozsypaną garść soli.

ŻELAZKO DŁUŻEJ ZACHOWUJE CIEPŁO, jeśli w czasie prasowania będziemy je odstawiać na cegłę czy kamień, zamiast na drucianą podstawkę.

ŚWIEŻO SKOSZONA TRAWA rozsypana na ciemnym dywanie czyści go nie gorzej niż kiszona kapusta. Zbierać miotełką.

OGIEŃ NA KOMINKU ŁATWIEJ ROZPALIĆ, jeśli drewienka, przeznaczone na rozpałkę, posypiemy solą.

MŁODE POKRZYWY MACZANE W WODZIE pięknie myją szyby okienne, a obłożone nimi i zawinięte w lnianą ściereczkę mięso, kruszeje i zachowuje świeżość przez kilka dni (nawet poza lodówką).

DO GORĄCEJ WODY DO ZMYWANIA NACZYŃ - gdy nie mamy "Ludwika" czy "Pura" - wystarczy wsypać garść mąki pszennej i łyżkę soli kuchennej. Można też przeznaczyć do zmywania wodę, w której gotował się makaron.

KAMIEŃ Z CZAJNIKA można usunąć przez zagotowanie w nim łupin ziemniaków. Jeśli osad nie ustąpi - nalewa się trochę octu, przykrywa pokrywką i pozostawia na 3-4 dni. Następnie energicznie potrząsnąć, kilkakrotnie przepłukać i zagotować wodę. Lepiej zlać pierwszą i drugą wodę zagotowaną, a dopiero trzecią użyć na herbatę.

BEZ LODÓWKI MOŻNA MIEĆ W LECIE ZIMNE MLEKO, wodę do picia czy świeże masło. Wystarczy butelki, słoik z masłem czy koszyk z żywnością owinąć szczelnie kawałkiem grubego płótna, zmoczonego wodą... i postawić w miejscu nasłonecznionym lub w silnym przewiewie. Trzeba tylko zwracać uwagę, aby płótno było stale mokre, gdyż intensywnie parując pochłania ono ciepło.
www.porady.co.pl/porady_babuni.html

można również umyć ciepła wodą woodcase a nastepnie dokładnie osuszyć, potem na patelni prażymy ziarna kawy i jeszcze ciepłe układamy wewnątrz, powinno zabić nieprzyjemny zapaszek. Można również kawałki mydła wsadzić zamiast kawy.

warto testować najpierw na czymś mniej wartościowym ;)
vintage audio
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Przykry zapach staroci - jak sobie z tym radzicie? 12 lata 2 tygodni ago #2973

  • Laslo
  • Laslo Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posty: 845
  • Otrzymane podziękowania: 32
  • Oklaski: 10
Smrodek ten z reguły bierze się z wilgoci.
W przypadku kolumn to był zrobił tak: rozebrać, porządnie umyć, wyszorować całe skrzynie z zewnątrz i od środka, następnie dobrze osuszyć np poprzez wystawienie na słońce, maskownice jeśli są materiałowe to wymienić (bo z reguły do prania ze względu na delikatny materiał sie nie nadają). Warto też wymienić gąbki znajdujące się w środku - one bardzo dobrze chłoną i długo trzymają różnego rodzaju "zapachy"
Ostatnio zmieniany: 12 lata 2 tygodni ago przez Laslo.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Przykry zapach staroci - jak sobie z tym radzicie? 11 lata 11 miesiąc ago #3012

  • chrzan49
  • chrzan49 Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posty: 654
  • Otrzymane podziękowania: 21
  • Oklaski: 10
Umyć ,odkurzyc -to podstawa.
Ocet,wodautleniona ,kawa w ziarnach (wspaniale chłonie smrodki).

Sprzęt wygrzać to odparuje wilgoć i sporo smrodu sie ulotni.Z kolumnami tak jak pisał Laslo.Wyprać tkaninę a gąbki ewentualnie wymienic.

Jak sprzęcik popracuje i zostanie odkażony to po tygodniu jest juz dobrze.Latem warto wystawic na swiezy luft ale nie bezposrednio na słońce.

Nie psikać żadną śmierdzącą chemią bo będzie stęchłe gooovno w lesie albo orchideach.To dopiero wspaniałe połaczenie smródów.

Pozdrawiam T
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ostatnio dodane Katalogi

Popularni użytkownicy

Najpopularniejsze Profile Odsłon
piootr 565
chrzan49 316
Laslo 105
Patrick 100
mareks 99
damian 79
Pumcat 70
elektrospiro 45
Marek-41 41
zbychu 40
Sonix 39
WoleMerce 38
chuck4 32
zaffff 27
marek_c4 27
yellow1 21
ogr30 21
piotr_3miasto 19
DARUTOM 19
Excalibue 15
  • Brak postów do publikacji.