Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Kolumny Philips MFB -Motional Feedback loudspeaker

Kolumny Philips MFB -Motional Feedback loudspeaker 7 years 2 months ago #7200

  • Marek-41
  • Marek-41's Avatar
  • Offline
  • Ekspert
  • Posts: 114
  • Thank you received: 2
  • Karma: 1
AH 280 ma nieco lepsze parametry,ale dla mnie Szczytem techniki jest AH-209.Właśnie za wspaniałe parametry w tak mikroskopijnej obudowie.Podobno, bo nie słuchałem , posiada wspaniałe brzmienie na słuchawkach.
The administrator has disabled public write access.

Kolumny Philips MFB -Motional Feedback loudspeaker 7 years 2 months ago #7201

  • piootr
  • piootr's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 1883
  • Thank you received: 17
  • Karma: 41
a miał ktoś może 22RH551 ? byłem o krok od kupienia pod swoje MFB
vintage audio
The administrator has disabled public write access.

Kolumny Philips MFB -Motional Feedback loudspeaker 7 years 2 months ago #7202

  • aktywny philips
  • aktywny philips's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posts: 44
  • Thank you received: 5
  • Karma: 2
Posiadam preamp rh551 (taki ze wskaźnikami)- niestety z braku czasu nietestowany. Użytkuje ah270 i ah280- zrobiłem taki sprytny przełącznik wejść/wyjść. Chciałem zasięgnąć Waszej rady, bo mimo że niby 280 ma lepsze parametry na papierze to wcale nie gra wiele lepiej od poprzednika 270. Jest inny. Schodzi rzeczywiście duzo niżej ale nie jest tak szczegółowy jak 270. Ma lepszą dynamikę, ale np. w muzyce akustycznej, gdzie jest dużo wysmakowanych dźwięków szczegółwoych, 270 wygrywa. Zastanawiam się czy może ten brak szczegółowości w 280 nie jest spowodowany powysychanymi elektrolitami, choć oba kanały graja równo. To sam nie wiem.
Zmienie temat.
Czy może ktoś z obecnych miał do czynienia z miernikiem zniekształceń PMZ 11? Czy można zaufać temu urządzeniu i czy nadaje się do znalezienia punktu pracy tranzystorów (prawidłowego prądu spoczynkowego) w philips 532?
The administrator has disabled public write access.

Kolumny Philips MFB -Motional Feedback loudspeaker 7 years 2 months ago #7203

  • Marek-41
  • Marek-41's Avatar
  • Offline
  • Ekspert
  • Posts: 114
  • Thank you received: 2
  • Karma: 1
Jeśli chodzi o prąd spoczynkowy tranzystorów w 532, to podaje link do instrukcji , jak to zrobić w 544.Płytki są prawie identyczne, więc operacja powinna się udać.Oczywiście trzeba pamiętać,że według tej procedury ,aby ustawić prawidłowe prądy, trzeba ustawić prawidłowe napięcia w tych punktach.Należy , więc miernik ustawić do pomiaru napięć,a nie prądu,bo zrobimy zwarcie i uwalimy tranzystory.
www.mfbfreaks.com/reparatie-en-service/t...len-22rh544-mfb-box/
Posiadam trzy amplitunery i chętnie zamienił bym RH-520 na RH551.Wystarczy mi preamp
Last Edit: 7 years 2 months ago by Marek-41.
The administrator has disabled public write access.

Kolumny Philips MFB -Motional Feedback loudspeaker 7 years 2 months ago #7204

  • aktywny philips
  • aktywny philips's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posts: 44
  • Thank you received: 5
  • Karma: 2
Dzięki za podpowiedź. Tyle że oryginalne tranzystory w jednej miałem spalone. To były BD266 i BD267. Założyłem zamienniki bo te to już historia. I wątpię aby zamontowane BD647 i BD648 miały taki sam prąd spoczynkowy jak oryginały. Trzeba znaleźć punkt pracy tej pary tranzystorów aby zniekształcenia były najmniejsze. I głowie się jak to zrobić. Póki co ustawiam na granicę grzania się ich. Podobno im prąd spoczynkowy większy tym wyższa klasa wzmacniacza. No i przyszedł już ten miernik zniekształceń- będę próbował.
The administrator has disabled public write access.

Kolumny Philips MFB -Motional Feedback loudspeaker 7 years 2 months ago #7207

  • chrzan49
  • chrzan49's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 654
  • Thank you received: 21
  • Karma: 10
Prąd spoczynkowy fabryka podaje jako kompromis pomiedzy moca traconą (cieplo) w tranzystorach pary komplementarnej a znieksztalceniami.Im mniejszy prąd tym więcej znieksztalcen a mniej ciepła.Proste?Ponieważ nie katuję sprzętu ani kolumn ustawiam prąd najpierw wg danych fabrycznych i obserwuje jak sie zachowuja tranzystory a potem podwyzszam o nawet 50 %.Niektore firmy podaja prąd a inne wskazuja na pomiar woltomierzem spadku napiecia na rezystorze emitera.Gdy podane napiecie to Ok ale czasami aby zycie nie bylo latwe podaja prąd i wytedy korzystamy z prawa Ohma.
Pozdrawiam Tomasz
PS Same tranzystory koncowki mocy malo krytyczne.Ważne aby dobrąc Betę podobna.Za to waże żrodlo prądowe na wejsciu i sterujące.Czasami pomiar omomierzem nie wystarcza i zawsze warto sterujące sprawdzić .
Tomasz
Last Edit: 7 years 2 months ago by chrzan49.
The administrator has disabled public write access.

Kolumny Philips MFB -Motional Feedback loudspeaker 7 years 1 month ago #7212

  • aktywny philips
  • aktywny philips's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posts: 44
  • Thank you received: 5
  • Karma: 2
Ja myślę że pomiar prądu bezpośredni amperomierzem jest najrzetelniejszy, gdyż rezystor emiterowy może mieć pewną tolerancję i wtedy z prawa Ohma d...pa.
A wzmocnienie poszczególnych egzemplarzy tranzystorów jakoś badasz czy opierasz się na katalogach? Bo dziwna rzecz- tranzystory katalogowo o identycznym wzmocnieniu grzeją się bardzo różnie. Np. jak wsadze bd 647 to jako tako wytrzymuje prąd spoczynkowy 210mA, ale jak założę bdx53 to max 170mA-wyżej to już patelnia się robi.
I dlatego chcę zbadać kiedy zniekształcenia są najmniejsze.
The administrator has disabled public write access.

Kolumny Philips MFB -Motional Feedback loudspeaker 6 years 10 months ago #7323

  • Marek-41
  • Marek-41's Avatar
  • Offline
  • Ekspert
  • Posts: 114
  • Thank you received: 2
  • Karma: 1
Poprawiłem fabrykę.
Używałem amplitunera RH-720 z aktywnymi kolumnami MBF. Jednak ten odbiornik nie posiada do nich specjalnych wyjść i z konieczności korzystałem z wyjść na kolumny poprzez samodzielnie wykonaną przejściówkę.Jednak mi to nie dawało spokoju, ze sygnał niepotrzebnie przechodzi przez dwa wzmacniacze.
Po konsultacji z kolegą,wykorzystałem jedno z mi niepotrzebnych wyjść do anteny ferrytowej AM i podłączyłem tam sygnał bezpośrednio z przedwzmacniacza.Efekt jest słyszalny natychmiast,a wizualnie nic się nie zmieniło.Co ciekawe w jednym z katalogów kolumny MBF były opisane , jako dedykowane do tego amplitunera.Może Philips miał takie plany,ale dopiero ja je zrealizowałem.
Last Edit: 6 years 10 months ago by Marek-41.
The administrator has disabled public write access.

Kolumny Philips MFB -Motional Feedback loudspeaker 6 years 10 months ago #7324

  • chrzan49
  • chrzan49's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 654
  • Thank you received: 21
  • Karma: 10
Nie zaszkodzi wymienić kondensatorow a już na pewno tantale bo po latach żrodlo problemów.Często dostają zwarcia.
Prąd dobieramy empirycznie jak pisałem powyżej..Bety także należ sprawdzić j najlepiej jakby były sparowane.Nie wszystkie tranzystory zamienniki mocy bedą dobrze pracowac.Ale z reguły nie sa krytyczne,Natomiast wazne są sterujące i żrodł pradowe na wejściu.Tu muszą byc identyczne w parze.Japsy stosowali czesto specjalizowany podwojny.Dawało to korzysci .że oba w jednej obudowie grzaly sie identycznie.
Tomasz
PS Mierniki i inne cuda zostaw.Aby je wykorzystać właściwie trzeba mieć duuużą wiedzę bo miernirctwo to zupełnie inna sztuka.Generator i oscyloskop i sprawdzisz wtedy jakie masz przebiegi sinusa i prostokąta.Wszystkie wady wzmacniacza wyjda jak na dloni,Warto takze posprawdzac rezystory bo moga sie rozjechac po latach.
Co do brzmienia to katalog jest po to aby klient kupil.Ważne aby dla Twego ucha dobrze brzmiało.A jak nie to dłubiemy w korekcjach dźwięku przy potencjometrachTo z reguły układy typowe i można sie wzorowac na schemacie takiego sprzetu jaki nam odpowiada.Byle nie na polskich bo w nich korekcje to porażka
Tomasz,
Last Edit: 6 years 10 months ago by chrzan49.
The administrator has disabled public write access.

Kolumny Philips MFB -Motional Feedback loudspeaker 6 years 3 months ago #7648

  • aktywny philips
  • aktywny philips's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posts: 44
  • Thank you received: 5
  • Karma: 2
Witam
Postanowiłem trochę popracować przy mojej parze 545. Wymieniłem kondensatory elektrolityczne, ustawiłem prądy spoczynkowe końcówek mocy zgodnie z instrukcją. Ale za nic nie mogę zrozumieć w jaki sposób wyregulowuje się wzmocnienie poszczególnych wzmacniaczy za pomocą trzech potencjometrów do których dostęp jest poprzez tylną cześć wzmacniacza. Czy po prostu dostraja się to w zależności od upodobań, czy też jest jakaś prawidłowość. W instrukcji na temat tych ustawień pisze tak (tłumaczone w google):
"Wprowadzić sinusoidę 50mV 1100Hz do asymetrycznej wtyczki wejściowej. Ustaw R976 tak, aby ta sama wartość była mierzona przez głośnik, jak wskazano na głośniku."
Oczywiście chodzi o wzmacniacz średniotonowy, rozumiem że trzeba podać sygnał 1100Hz o ampitudzie 50mV ale jakiej odpowiedzi i gdzie oczekiwać nie rozumiem.
Może ustawiałeś to w swoich egzemplarzach i coś podpowiesz?
The administrator has disabled public write access.
  • No posts to display.